We are delighted to present the 2019 prize-winning students from the Department of International Studies: Languages and Cultures. We would like to take this opportunity to thank our valued stakeholders for their support to formally recognise the outstanding achievements of our students.

Congratulations to the following students on their success:

THE VENEZUELAN EMBASSY PRIZE
Awarded for the best performance in Spanish and Latin American Studies across the program
Ketaki Soman

THE TINA KONG PRIZE
Awarded for proficiency in 100-level Asian Language units with no prior knowledge of the language
Hoang Nhat Huy Nguyen

THE LYDIA YASTREBOFF MEMORIAL PRIZE
Awarded for the most deserving student in 100, 200 or 300-Level Russian Studies
Lillian Argar

ANATOLY KONOVETS MEMORIAL PRIZE FOR RUSSIAN LANGUAGE
Awarded for academic excellence in 100, 200 or 300-level Russian language units
Sean Torban

THE NARONA FAMILY/M. AND A. VIDOVIC PRIZE
Awarded for outstanding performance in 100, 200 or 300-Level Croatian Units
Mark Matic

THE ITALIAN INSTITUTE OF CULTURE PRIZE
Awarded for outstanding performance in 200-Level Italian Units
Stephanie Albadawi

THE URUGUAYAN CONSULATE GENERAL PRIZE
Awarded for the best performance in Intermediate Level in Spanish and Latin American Studies
Andrea Suárez Orovay

THE SVETLANA BORISOVNA SAVINA MEMORIAL PRIZE
Awarded for outstanding performance in 200 or 300-Level Russian Units
Daniel Aiad

THE ZYGMUNT WSZELAKI PRIZE
Awarded for proficiency in 200 or 300-level Polish Units
Monika Tan

THE AHEPA PRIZE
Awarded for Outstanding Performance in 200 or 300-Level Modern Greek Units
Paris Antoniades

THE ELISABETH HERVIC PRIZE
Awarded for proficiency in 200 or 300-Level French Units
Zahra Wilson

THE ARGENTINEAN EMBASSY PRIZE
Awarded for the best performance in Advanced Level in Spanish and Latin American Studies
Gissella Martínez

THE AUSTRALIA-JAPAN SOCIETY PRIZE
Awarded for proficiency in 300-Level Japanese and significant contribution to the study of Japan and future Japan-Australia relations
Ying Lou

THE GOETHE PRIZE
Awarded for outstanding performance in 300-Level German Units
Christina Eckmann

THE AUSTRIA PRIZE
Awarded for outstanding performance in 300-Level German Studies Units
Grace Thornton

THE CHINESE STUDIES PRIZE
Awarded for the best performance by a non-native speaker in 300 Level Chinese Studies
Anthony Tat

THE KENNY LI CHINESE STUDIES PRIZE
Awarded for the best performance by a native Chinese speaking 300 Level Chinese Studies
Chen Wenjun

THE ITALIAN INSTITUTE OF CULTURE PRIZE
Awarded for outstanding performance in 300-Level Italian Units
Stephen Burford

THE EUROPEAN UNION PRIZE
Awarded for outstanding performance in 300-Level European Union languages
Karla Zuluaga