Computing units

Computing units

Computing Units

Undergraduate Units 2019

2019, Session 2

Unit (Link to Handbook)OfferingUnit Name 
Link to Details in Handbook
Staff
Unit Convenor (in Bold) and Lecturer
COMP111/MAS111D2Introduction to Video GamesMalcolm Ryan
Cameron Edmond
 Rowan Tulloch 
COMP115D2Introduction to Computer ProgrammingMatthew Roberts
Gaurav Gupta
Kym Haines
COMP125D2Fundamentals of Computer ScienceGaurav Gupta
COMP202D2Systems ProgrammingLen Hamey
Young Lee
COMP229D2Object-Oriented Programming PracticesDominic Verity
Matthew Roberts
COMP255D2Software EngineeringMichael Johnson
James Zheng
COMP257/ITEC657D2Data ScienceJia Wu
Assoc. Prof Steve Cassidy
COMP329E2Artificial IntelligenceRolf Schwitter
Assoc Prof. Abhaya Nayak
Dr. Jia Wu
COMP332D2Programming LanguagesAnthony Sloane
Dominic Verity
COMP333D2Algorithm Theory and DesignGaurav Gupta
Daniel Sutantyo
Muhammad Ikram
COMP344D2E-Commerce TechnologyProfessor Yan Wang
Les Bell
COMP347D2Computer NetworksRajan Shankaran
Ian Joyner
COMP350D2Special Topics in Computing and Information SystemsRolf Schwitter
COMP352D2Videogames ProjectMalcolm Ryan
Daniel Staines
COMP388D2Advanced Topics in Computing and Information SystemsAnnabelle McIver
COMP410/420D2Software Engineering Research Thesis AMichael Johnson 
Anthony Sloane
COMP430D2Software Engineering PracticesAnthony Sloane
ISYS100D2, E2IT & SocietyMatthew Mansour
Frances Louise
Jason Saba
ISYS114D2, E2Introduction to Database Design and ManagementCharanya Ramakrishnan
Stephen Smith
ISYS200E2IT and the Future of SocietyMatthew Mansour
ISYS224/ITEC624D2Database SystemsMehmet Orgun
Abhaya Nayak
ISYS301/ITEC601D2Enterprise Systems IntegrationPeter Busch
Guanfeng Liu
ISYS358E2Computing Industry ProjectAmin Beheshti
Deborah Richards

2019, Session 1

Unit Code and Link 
to Unit Guide
OfferingUnit Name and Link to Details in HandbookUnit Convenor (name in bold)
and Lecturer
COMP107D1Introduction to Cyber SecurityMatthew Mansour
COMP115D1, E1Introduction to Computer ProgrammingMatthew Roberts
Gaurav Gupta
Amara Atif
COMP125E1Fundamentals of Computer ScienceGaurav Gupta
COMP188D1Enrichment Topics in ComputingMatthew Roberts
COMP225D1Algorithms and Data StructuresAnnabelle McIver
Mark Dras
COMP247D1Data CommunicationsDamian Jurd
Michael Johnson
COMP249/ITEC649D1Web TechnologyDiego Molla Aliod
Steve Cassidy
COMP260D1Game DesignMichael Hitchens
Malcolm Ryan
COMP330D1Computer GraphicsMalcolm Ryan
Len Hamey
Peter Reeves
COMP335D1Distributed SystemsYoung Lee
James Zheng
COMP336D1Big DataAmin Beheshti
Jia Wu
COMP343/ITEC643D1Cryptography and Information SecurityChristophe Doche
Les Bell
Hassan Asghar
COMP348D1Document Processing and the Semantic WebRolf Schwitter
Diego Molla Aliod
COMP350D1Special Topics in Computing and Information SystemsChristophe Doche
COMP410D1Software Engineering Research Thesis AFranck Cassez
Michael Johnson
COMP420D1Software Engineering Research Thesis BFranck Cassez
Michael Johnson
COMP434D1Advanced Software EngineeringMichael Johnson
ISYS100D1, E1IT & SocietyMatthew Mansour
Frances Louise
Jason Saba
ISYS104D1, E1Introduction to Business Information SystemsJian Yang
Frances Louise

Guanfeng Liu
ISYS254/ITEC654D1Applications Modelling and DevelopmentCharanya Ramakrishnan
Stephen Smith
Deborah Richards
ISYS302/ITEC602D1Management of IT Systems and ProjectsPeter Busch
Jian Yang
ISYS358D1Computing Industry ProjectDeborah Richards
Mehemt Orgun
ISYS360E1Technology ManagementPeter Busch
Ian Krycer

2019, Session 1 - Graduate Units

UnitOfferingUnit Name & Link to Details in HandbookUnit Convenor and Lecturer
ITEC602D1Management of IT Systems and ProjectsPeter Busch
Jian Yang
ITEC625E1Fundamentals of Computer ScienceGaurav Gupta
Yipeng Zhou
ITEC643D1Cryptography and Information SecurityChristophe Doche
Les Bell
ITEC647D1Data CommunicationsIan Joyner
Damian Jurd
ITEC649D1Web TechnologyDiego Molla Aliod
Steve Cassidy
ITEC654D1Applications Modelling and DevelopmentCharanya Ramakrishnan
Stephen Smith
Deborah Richards

Postgraduate Units 2019

2019 Session 2

UnitOfferingUnit NameUnit Convenor and Lecturer
ITEC801E2Distributed SystemsJames Zheng
Young Lee
ITEC810/812E2Information Technology ProjectYan Wang
ITEC842E2Enterprise ManagementIan Krycer
INFO843E2Project and Risk ManagementMatthew Mansour
Jason Lee
ITEC851E2Mobile Data Networks

Rajan Shankaran

Rex Di Bona

ITEC852/COMP752E2Advanced System and Network SecurityHassan Asghar
Ian Joyner
ITEC854E2Security ManagementMilton Baar
ITEC871/COMP771E2Information Systems Design and ManagementStephen Smith
Ian Krycer
ITEC874/COMP733D2Big Data TechnologiesDiego Molla Aliod
Guanfeng Liu
ITEC876/COMP777D2Computing Methods for ResearchMark Dras
ITEC897/ITEC898D2, X2Industry Based InternshipAmin Beheshti
ITEC877D2, E2Data Science Capstone Project UnitSteve Cassidy

2019 Session 2 - MRes Units

UnitOfferingUnit NameUnit Convenor and Lecturer
COMP700D1Research Frontiers in Computing 1Mehmet Orgun
COMP703/ITEC803E1Advanced Topics in Computer NetworksMilton Baar
COMP781D1Advanced AlgorithmsAnnabelle McIver
COMP782D1Advanced Topics in Theory and Practice of SoftwareMatthew Roberts
COMP783/ITEC873D1Data Science and Machine LearningProf Mark Dras
Jia Wu
COMP901/COMP801D1Academic Presentation and Writing SkillsMehmet Orgun
COMP733/ITEC874D2Big Data TechnologiesDiego Molla Aliod
Guanfeng Liu
COMP752/ITEC852E2Advanced System and Network SecurityHassan Asghar
Ian Joyner
COMP771/ITEC871E2Information Systems Design and ManagementStephen Smith
Ian Krycer
COMP777/ITEC876D2Computing Methods for ResearchMark Dras

COMP901/COMP801

D2Academic Presentation and Writing SkillsMichael Johnson

2019, Session 2 - Graduate Units

UnitOfferingUnit NameStaff
ITEC601D2Enterprise Systems IntegrationPeter Busch
Guanfeng Liu
ITEC624D2Database SystemsMehmet Orgun
Abhaya Nayak
ITEC625D2Fundamentals of Computer ScienceDamian Jurd
Yipeng Zhou
ITEC643D2Cryptography and Information SecurityChristophe Doche
Les Bell
Alireza Jolfaei
ITEC647D2Data CommunicationsDamian Jurd
Ian Joyner
ITEC649D2Web TechnologySteve Cassidy
Diego Molla Aliod
ITEC653D2Offensive SecurityDamian Jurd
Alireza Jolfaei
ITEC663D2Cyber Security Management in PracticeLes Bell
COMP801/901D2Academic Presentation and Writing SkillsMichael Johnson

2019, Session 1 - Graduate Units

UnitOfferingUnit Name and Link to Details in HandbookUnit Convenor and Lecturer
ITEC803/COMP703E1Advanced Topics in Computer NetworksMr Milton Baar
ITEC810/812E1Information Technology ProjectAssoc Prof. Abhaya Nayak
ITEC832E1Enterprise Application IntegrationDr. Ian Krycer
ITEC841E1Information Systems Project and Risk ManagementDr. Stephen Smith
Dr Ian Krycer
ITEC844E1Strategic Project ManagementMatthew Mansour
Jason Lee
ITEC850E1Network System DesignDr Rajan Shankaran
ITEC855E1Security Technologies and Forensic AnalysisDr Milton Baar
ITEC873/COMP783D1Data Science and Machine LearningAssoc Prof Mark Dras
Dr Jia Wu
ITEC897/ITEC898Day, X1Internship units (refer to Handbook for the unit names)

Dr Amin Beheshti

Undergraduate Units 2018

2018, Session 2 - COMP/ISYS Units

UnitOfferingUnit Name and Link to Details in HandbookUnit Convenor and Lecturer
COMP111/
MAS111
Day

Introduction to Video Games

Unit Convenor: Malcolm Ryan
Lecturer: Rowan Tulloch
COMP115Day

Introduction to Computer Programming

Unit Convenor: Matthew Roberts
Lecturer: Gaurav Gupta
COMP125Day

Fundamentals of Computer Science

Unit Convenor: Gaurav Gupta
Lecturer: James Zheng
COMP188Day

Enrichment Topics in Computing

Unit Convenor: Annabelle McIver
COMP202Day

Systems Programming

Unit Convenor: Len Hamey
Lecturer: Young Choon Lee
COMP229Day

Object - Orientated Programming Practices

Unit Convenor: Dominic Verity
Lecturer: Matthew Roberts
COMP255Day

Software Engineering

Unit Convenor: Michael Johnson
Lecturer: James Zheng
COMP257/ITEC657Day

Data Science

Unit Convenor: Steve Cassidy
Lecturer: Jia Wu
COMP329Evening

Artificial Intelligence

Unit Convenor: Abhaya Nayak
Lecturer: Jia Wu
COMP332Day

Programming Languages

Unit Convenor: Anthony Sloane
Lecturer: Dominic Verity
COMP333Evening

Algorithm Theory and Design

Unit Convenor: Scott McCallum
Lecturer: Mark Dras
COMP344Day
External

E-Commerce Technology

Unit Convenor: Yan Wang
Lecturer: Les Bell
COMP347Day

Computer Networks

Unit Convenor: Rajan Shankaran
Lecturers: Ian Joyner & Damien Jurd
COMP350Day

Special Topics in Computing & Information Systems

Unit Convenor: Annabelle McIver
COMP352Day

Videogames Project

Unit Convenor: Malcolm Ryan
COMP355/COMP356
ISYS355/ISYS358
Day

Information Technology Project
Information Systems Project

Unit Convenor: Deborah Richards
COMP388Day

Advanced Topics in Computing & Information Systems

Unit Convenor: Annabelle McIver
COMP410Day

Software Engineering Research Thesis A

Unit Convenor: Michael Johnson
COMP420Day

Software Engineering Research Thesis B

Unit Convenor: Michael Johnson
COMP430Day

Software Engineering Practices

Unit Convenor: Anthony Sloane
ENGG411Day

Engineering Research Thesis

Unit Convenor: Michael Johnson
ISYS100Day
Evening

IT & Society

Unit Convenor: Matthew Mansour
Lecturers: Frances Louise & Jason Saba
ISYS114Day
Evening

Introduction to Database Design and Management

Unit Convenor: Charanya Ramakrishnan
Lecturer: Nader Hanna
ISYS200/ITEC600Evening

IT and the Future of Society

Unit Convenor: Matthew Mansour
ISYS224/ITEC624Day

Database Systems

Unit Convenor: Abhaya Nayak
Lecturers: Peter Busch & Charanya Ramakrishnan
ISYS301/ITEC601Day

Enterprise Systems Integration

Unit Convenor: Peter Busch
Lecturer: Guanfeng Liu

2018 Session 2 - ITEC600xx Units

UnitOfferingUnit Name and Link to Details in HandbookStaff
ITEC600/ISYS200Evening

IT and the Future of Society

Unit Convenor: Matthew Mansour
ITEC601/ISYS301Day

Enterprise Systems Integration

Unit Convenor: Peter Busch
Lecturer: Guanfeng Liu
ITEC624/ISYS224Day

Database Systems

Unit Convenor: Abhaya Nayak
Lecturer: Peter Busch
ITEC625Day

Fundamentals of Computer Science

Unit Convenor: Gaurav Gupta
Lecturers: Damien Jurd & Yipeng Zhou
ITEC647Day

Data Communications

Unit Convenor: Ian Joyner
ITEC649Day

Web Technology

Unit Convenor: Steve Cassidy
ITEC657/COMP257Day

Data Science

Unit Convenor: Steve Cassidy
Lecturer: Jia Wu

2018, Session 1

Unit Offering
(2017 Unit Guides for your reference only)
Unit Convenors (in bold) and Lecturers Details in Handbook
Introduction to Computer
Programming (COMP115)
Session 1 – DayEvening

Matthew Roberts

Dominic Verity

Young Choon Lee

Unit Details
Fundamentals of Computer Science
(COMP125)
Session 1 – Evening  Gaurav GuptaUnit Details
Enrichment Topics in Computing
(COMP188)
Full Year –   Day
Session 1 – Day
Annabelle McIverUnit Details
Algorithms and Data Structures
(COMP225)
Session 1 – Day

Annabelle McIver

Mark Dras

Unit Details
Data Communications
(COMP247)
Session 1 – Day

Damian Jurd

Michael Johnson

Unit Details
Web Technology
(COMP249/ITEC649)
Session 1 – DaySteve CassidyUnit Details
Game Design
(COMP260)
Session 1 – Day

Malcolm Ryan

Michael Hitchens

Unit Details
Computer Graphics
(COMP330)
Session 1 – Day

Len Hamey

Scott McCallum

Unit Details
Distributed Systems
(COMP335)        
Session 1 - Day

Young Choon Lee

James Zheng

Unit Details
Big Data
(COMP336)
Session 1 - Day

Diego Molla Aliod

Amin Beheshti

Unit Details
Cryptography and Information Security
(COMP343/ITEC643)
Session 1 – Day/Day

Christophe Doche

Les Bell

Unit Details
Document Processing and the Semantic Web 
(COMP348)
Session 1 – Day

Rolf Schwitter

Diego Molla Aliod

Unit Details
Special Topics in Computing and Information Systems 
(COMP350)
Session 1 - Day Annabelle McIverUnit Details
Research Topic in Computing and Information Systems
(COMP353)
Session 1 - Day TBAUnit Details
Information Technology Project
(COMP355)
Session 1 – Day

Stephen Smith

Mehmet Orgun

Unit Details
Web Design and Development Project
(COMP356)
Session 1 – Day

Stephen Smith

Mehmet Orgun

Unit Details
Systems Engineering Project
(COMP365)
Full Year – Day

Stephen Smith

Mehmet Orgun

Unit Details
Advanced Topics in Computing and Information Systems
(COMP388)
Full Year  –  Day
Session 1 – Day
Annabelle McIverUnit Details
Software Engineering Research Thesis A (COMP410) Session 1 – Day Franck CassezUnit Details
Software Engineering Research Thesis B (COMP420) Session 1 – Day Franck CassezUnit Details

Advanced Software Engineering (COMP434)

Session 1 – DayMichael JohnsonUnit Details
IT & Society (ISYS100)

Session 1 – Day,Evening

Matthew Mansour

Frances Louise

Jason Saba

Unit Details
Introduction to Business Information Systems (ISYS104) Session 1 – Day, Evening

Manolya Kavakli

Frances Louise

Charanya Ramakrishnan

Unit Details
Applications Modelling and Development
(ISYS254/ITEC654)
Session 1 – Day/Day

Charanya Ramakrishnan

Stephen Smith

Unit Details
Management of IT Systems and Projects
(ISYS302/ITEC602)
Session 1 – Day/DayJian YangUnit Details
Information Systems Project
(ISYS355)
Session 1 – Day

Stephen Smith

Mehmet Orgun

Unit Details
Computing Industry Project
(ISYS358)
Session 1 – Day

Stephen Smith

Mehmet Orgun

Unit Details
Technology Management
(ISYS360/ITEC660)
Session 1 – Evening Ian KrycerUnit Details

2018, Session 3

Unit Offered /Unit Guides Staff Contact Details in Handbook
Special Topics in Computing and Information Systems (COMP350)Session 3 - DayTBAUnit Details
Introduction to Business Information Systems (ISYS104) Session 3 - Day Matthew MansourUnit Details

Postgraduate Units 2018

2018, Session 2

(Note: there might be changes in the Lecturers/Unit Convenors)

Postgraduate Units

UnitOffering Unit Name and Details in Handbook Unit Convenor and Lecturer
ITEC801 Evening Distributed Systems Unit Convenor: Ian Joyner
ITEC810EveningInformation Technology ProjectUnit Convenor: Yan Wang
Lecturer: Wei Zhang
ITEC812EveningSpecial Topic in Information TechnologyUnit Convenor: Yan Wang
Lecturer: Wei Zhang
ITEC842 Evening Enterprise Management Unit Convenor: Ian Krycer
INFO843EveningProject and Risk ManagementUnit Convenor: Matt Mansour
Lecturer: Jason Saba
ITEC851EveningMobile Data NetworksUnit Convenor: Rajan Shankaran
Lecturer: Rex Di Bona
ITEC852/
COMP752
Evening

Advanced System and Network Security

Unit Convenor: Rajan Shankaran
Lecturers: Guanfeng Liu &  Hassan Asghar
ITEC854EveningSecurity Management Unit Convenor: Milton Barr
ITEC871/
COMP771
EveningInformation Systems Design and ManagementUnit Convenor: Ian Krycer
Lecturer: Dung Le
ITEC874DayBig Data TechnologiesUnit Convenor: Diego Molla Aliod
Lecturers: Amin Beheshti
ITEC876/ 
COMP777
DayApplications of Data ScienceUnit Convenor: Mark Dras
Lecturers: Amin Beheshti & Daniel Sutanyto
ITEC897/ 
ITEC898
Day
External
Industry Based Internship 1Unit Convenor: Amin Beheshti
COMP783DayData Science and Machine LearningUnit Convenor: Rolf Schwitter
Lecturers: Jia Wu

MRes Units

COMP700S1 - DayResearch Frontiers in Computing 1Unit Convenor: Jia Wu
Lecturer: Mehmet Orgun
COMP703/
ITEC803
S1 - EveningAdvanced Topics in Computer NetworksUnit Convenor: Milton Barr
COMP752/
ITEC852
S2 - EveningAdvanced System and Network SecurityUnit Convenor: Rajan Shankaran
Lecturers: Guanfeng Liu &  Hassan Asghar
COMP771/
ITEC871
S2 - EveningInformation Systems Design and ManagementUnit Convenor: Ian Krycer
Lecturer: Dung Le
COMP777/
ITEC876
S2 - DayComputing Methods for ResearchUnit Convenor: Mark Dras
Lecturer: Amin Beheshti & Daniel Sutanyto
COMP781S1 - DayAdvanced AlgorithmsUnit Convenor: Annabelle McIver
Lecturer: Franck Cassez
COMP782S2 - DayAdvanced Topics in Theory and Practice of SoftwareUnit Convenor: Anthony Sloane
COMP783S2 - DayData Science and Machine LearningUnit Convenor: Rolf Schwitter
Lecturer: Jia Wu

2018, Session 1

UnitOffering Unit Convenors (in Bold) and Lecturers Details in Handbook

Fundamentals of Computer Science
(ITEC625)

Session 1 - Day

Gaurav Gupta

Unit Details
Data Communications
(ITEC647)
Session 1 - Day Damian JurdUnit Details
Systems Engineering Process
(ITEC800)
Session 1 - EveningCarl SvenssonUnit Details
Advanced Topics in Computer Networks (ITEC803/COMP703) Session 1 – Evening Milton BaarUnit Details
Information Technology Project
(ITEC810)
Session 1 – Evening

Manolya Kavakli

Yan Wang

Unit Details
Special Topic in Information Technology
(ITEC812)
Session 1 – Evening

Manolya Kavakli

Yan Wang

Unit Details
Enterprise Application Integration
(ITEC832)
Session 1 – Evening Ian KrycerUnit Details
Information Systems Project and Risk Management (ITEC841) Session 1 – Evening

Stephen Smith

Ian Krycer

Unit Details
Strategic Project Management
(ITEC844)
Session 1 – Evening

Matthew Mansour

Jason Lee

Unit Details
Network System Design
(ITEC850)
Session 1 – Evening

Rajan Shankaran

Damian Jurd

Unit Details
Security Technologies and Forensic Analysis (ITEC855) Session 1 – Evening Milton BaarUnit Details
Data Science and Machine Learning (ITEC873/COMP783) Session 1 - Day

Jia Wu

Rolf Schwitter

Unit Details
Industry Based Internship 1
(ITEC897)
Session 1 – External

Manolya Kavakli

Yan Wang

Unit Details
Industry Based Internship 2
(ITEC898)
Session 1 – External

Manolya Kavakli

Yan Wang

Unit Details
Back to the top of this page